5 cech charakterystycznych betonu architektonicznego

Nowoczesne aranżacje ogrodowe, ale również wewnętrzne nie mogą się obyć bez współczesnych, wytrzymałych surowców. Zdecydowanie należy do nich beton architektoniczny. Zastosowanie elementów z tego materiału jest bardzo szerokie, a możliwości formowania z niego różnych kształtów i tworzenia fascynujących faktur – nieograniczone. Czym się charakteryzuje jego skład? Z czym łączyć? Jak wygląda naprawa pęknięć? Przedstawiamy 5 najważniejszych cech!

  1. Stosuje się go w konstrukcjach odsłoniętych. W odróżnieniu od konstrukcyjnego, z którego wykonuje się elementy niewidoczne, takie jak fundamenty, beton architektoniczny jest elementem o zastosowaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Może pokrywać ściany – wówczas nie są one dodatkowo tynkowane lub podłogi. Świetnie sprawdza się w roli ozdób ogrodowych oraz mebli z uwagi na wysoką wytrzymałość mechaniczną i na warunki atmosferyczne. Jego naprawa jest stosunkowo łatwa, nic więc dziwnego, że pokochali go współcześni inwestorzy!
  2. Jest gładszy niż konstrukcyjny. To charakterystyczna cecha, która odróżnia go od zwykłego cementu. Jako ozdobny element architektoniczny jest on mniej chropowaty, ma gładszą fakturę. Jego skład jest bardzo podobny, jednak często wykonuje się go ręcznie, co wpływa na jego późniejszy wygląd. Z czym łączyć beton dekoracyjny? Tak naprawdę dzięki szaremu kolorowi i równej powierzchni stanowi on doskonałe tło do każdej aranżacji w domu czy w ogrodzie.
  3. Jest pozbawiony niedoskonałości. To, o czym wspomnieliśmy wyżej, czyli gładkość płyt i innych wyrobów to tylko jedna z cech fizycznych, jakie ma beton architektoniczny. Skład tego materiału jest bardzo prosty, jednak jego technologia przygotowania odznacza się większą starannością. Tym samym nie powinien on mieć raków ani wżerów, a jego kolor musi być jak najbardziej jednolity na całej powierzchni. Dzięki temu prezentuje się bardzo ozdobnie.
  4. Można go z łatwością odnowić. Choć cechuje się on wysoką wytrzymałością, na skutek intensywnego użytkowania lub działania dużych sił może dojść do pęknięć w jego strukturze. Naprawa betonu architektonicznego nie jest skomplikowana. Można zrobić to przy pomocy specjalnego preparatu, który penetruje go w głąb i dokładnie łączy dwie części, żywicy epoksydowej lub podobnej mieszanki cementowej o odpowiednim zabarwieniu.
  5. Jest uniwersalny. Jedną z cech charakterystycznych tego materiału jest jego ponadczasowość. Choć prezentuje się on bardzo nowocześnie i idealnie sprawdza się we wnętrzach w surowym loftowym stylu, to wykonane z niego meble ogrodowe czy donice mogą posłużyć do urządzenia niemal każdej powierzchni. Z czym łączyć beton architektoniczny? Neutralna szarość świetnie komponuje się zarówno ze stonowanymi, jak i odważniejszymi barwami, znajdzie on zastosowanie w wielu różnych aranżacjach.

Jak można opisać beton architektoniczny?

Jest to materiał, którego skład jest znany każdemu – to przede wszystkim cement, woda i kruszywo, ewentualnie inne dodatki, które wpływają na jego strukturę, porowatość czy wzór. To szara, gładka masa, z której można formować dużych rozmiarów płyty lub prefabrykaty służące na przykład jako element architektoniczny ogrodu czy miejskiego skwerku. Takie wyroby są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną. Można więc taki beton opisać jako neutralny produkt, który może przysłużyć się wielu współczesnym aranżacjom domów i terenów zewnętrznych.

Dlaczego warto wybrać beton architektoniczny do domu lub ogrodu?

Wiele osób wykańczających lub remontujących swoje domy stawia właśnie na ten materiał, gdyż jego zastosowanie jest szerokie, a cena stosunkowo niewysoka ze względu na prosty skład i technologię produkcji. Jego naprawa nie należy do trudnych, a można go łączyć praktycznie ze wszystkim – drewnem, szkłem, roślinnością, cegłą czy tekstyliami. Nie musi być dominującym elementem wnętrza – wystarczy jedna ściana pokryta nim, z efektowną fakturą, a z pewnością przykuje ona uwagę każdego gościa. W każdej wersji będzie prezentował się znakomicie – przekonaj się o tym!