Konserwacja elementów małej architektury

Ogród urządzony z wykorzystaniem ławek, krzeseł, stołów, a także donic czy figurek zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności wizualnej, ale też staje się bardziej funkcjonalny. Należy jednak systematycznie, najlepiej po zakończonym sezonie, dokonać konserwacji małej architektury, zarówno tej z drewna, jak i metalu czy betonu. Jak to robić? Podpowiadamy!

Konserwacja elementów betonowych

Choć jest to materiał charakteryzujący się bardzo dużą odpornością na czynniki atmosferyczne, to aby prezentował się zawsze nieskazitelnie i był mocny, należy go prawidłowo pielęgnować. Nie przejmuj się jednak – nie jest to drogie ani czasochłonne. Konserwacja betonu powinna być wykonywana raz do roku. Dlaczego elementy małej architektury wykonane z niego powinny być tak odświeżane? Ponieważ pomimo swojej mocnej struktury może on mieć tendencję do „picia wody”.

Jak czyścić i konserwować beton?

Gdy wypłukaniu ulegnie wierzchnia warstwa substancji chroniących przed wilgocią, może stać się on bardziej nasiąkliwy, ale też porastać mchem i glonami. Impregnat do niego z pewnością załatwi sprawę. Wystarczy tylko dokładnie oczyścić powierzchnie przy pomocy myjki ciśnieniowej, zaczekać aż dokładnie wyschnie w słoneczny dzień, a następnie posmarować całość impregnatem.

Jak konserwuje się drewniane elementy?

Nie da się ukryć, że jednym z najpiękniejszych, ale też najbardziej wymagających materiałów chętnie stosowanych w ogrodach jest drewno. Konserwacja małej architektury wykonanej z tego surowca polega na dokładnym oczyszczeniu, ewentualnym zeszlifowaniu resztek lakieru, wysuszeniu, posmarowaniu impregnatem, a następnie pokryciu warstwą lakierobejcy, lakieru lub specjalnego oleju. Chemia powinna być nałożona obowiązkowo – zapobiega ona atakom szkodników, gniciu i butwieniu, a także działaniu wilgoci, która mogłaby rozsadzać meble czy dekoracje.

Jak konserwować metalowe meble ogrodowe?

Dużym powodzeniem wśród nabywców cieszą się również metalowe stelaże lub całe konstrukcje, wykorzystywane jako elementy małej architektury. W połączeniu z betonem lub drewnem stworzą one bardzo piękne meble, ale też donice czy kwietniki. Jak należy je konserwować? Do ich produkcji wykorzystuje się zwykle stal malowaną proszkowo. Może ona ulec odpryśnięciu, mimo że należy do bardzo solidnych środków pokrywających powierzchnie. Jeśli to miejsce nie zostanie zabezpieczone, pojawią się w nim ogniska rdzy, która rozniesie się na całość. Dlatego warto jak na jakiś czas pomalować te wyroby specjalną farbą antykorozyjną – zabezpieczy ona je na wiele lat!

Dlaczego warto konserwować meble ogrodowe?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – aby mogły służyć one przez wiele kolejnych lat i być prawdziwą ozdobą Twojej posesji! Regularna konserwacja elementów małej architektury to klucz do tego, by zawsze zachowywały one nienaganny wygląd, były wytrzymałe i cieszyły w leniwe letnie popołudnia. Przekonaj się o tym – wykonaj podstawowe prace zabezpieczające i odświeżające, a od razu zobaczysz, jak się zmieniają i stają się bardziej odporne na czynniki atmosferyczne!