Cement a beton – jakie są różnice?

To dwa najpopularniejsze w branży budowlanej materiały, które tak naprawdę znane są nam od długiego czasu. Czym się różni beton od cementu? Z czego one powstają? Odpowiedzi na te pytania warto znać, gdy planuje się budowę lub  wykończenie nie tylko domu, ale również przestrzeni ogrodowej. Dzięki temu łatwiej będzie wiedzieć, co się kupuje, i czego oczekiwać po obydwu tych produktów.

Z czego powstaje cement?

Przeanalizowanie składu konkretnego produktu może nam bardzo wiele powiedzieć na temat jego zastosowania i właściwości. Aby dowiedzieć się, czym się różni jeden z omawianych materiałów od drugiego, warto przedstawić, z czego powstaje cement. Jest to mieszanka kopalin naturalnych, na które składają się m.in. wapień, margiel czy glina. Dzięki reakcji hydratacji po zmieszaniu z rozpuszczalnikiem daje on zaczyn, który po upływie czasu twardnieje i jest niezwykle odporny na uszkodzenia – również pod wodą. A z czego robi się beton? Tak naprawdę właśnie z tej zaprawy, która stanowi jego główny składnik.

Z czego robi się beton?

Zanim zaczniesz wylewać fundamenty albo formować płyty na okładzinę ścian zewnętrznych swojego domu, musisz przygotować odpowiednią zaprawę. Jej głównym składnikiem jest cement. Z czego robi się beton? To mieszanina komponentów sypkich, czyli właśnie tego miałkiego, szarego proszku o silnie wiążących właściwościach, a także piasku lub żwiru oraz wody. W zależności od tego, do czego ma być wykorzystywany taki produkt, będzie on miał różną gęstość, a po zastygnięciu również fakturę. Wiedząc, czym się różnią te materiały, możesz z powodzeniem brać się do tworzenia gęstej, stygnącej pod wpływem powietrza mazi!

Cement a beton – różnice

Analizując strukturę sypką obydwu tych wyrobów, można zaobserwować, że mają one nieco inną konsystencję. Bardzo często użytkownicy mylą te dwa pojęcia, nie wiedzą, czym się one różnią. Tak naprawdę jednak cement a beton to jak półprodukt i produkt – z tego pierwszego robi się ten drugi o odpowiednich cechach. Nie da się ukryć, że ich skład nie będzie zatem jednakowy.

Beton a cement – podobieństwa

Planując postawienie swojego domu lub jego wykończenie, warto poznać podstawowe pojęcia, dzięki którym łatwiej Ci będzie poruszać się w świecie zakupów materiałów budowlanych. To nie tylko kwestia tego, czym się różnią te dwa materiały, ale również, jakie są między nimi podobieństwa. Beton a cement to tak naprawdę dwa zbliżone, choć zdecydowanie nie takie same produkty. Obydwa mogą po zmieszaniu z wodą stworzyć mocny materiał o właściwościach wiążących i właśnie do tego celu są wykorzystywane – w zmiennych proporcjach i z nie zawsze jednakowym składem.  

Dlaczego warto poznać różnice między betonem a cementem?

W branży budowlanej jakość materiałów stosowanych do poszczególnych elementów konstrukcyjnych jest bardzo istotna dla ich trwałości. Wiedząc, czym się różni beton od cementu, możesz przygotować taką mieszankę, która będzie spełniała Twoje potrzeby w zakresie szybkości wiązania, zastosowania czy właściwości. Zrób to zatem jeszcze dziś!