Czy warzywniki betonowe są lepsze od klasycznych?

Czy warzywniki betonowe są lepsze od klasycznych

Warzywa i zioła z własnej hodowli to marzenie niejednego zwolennika zdrowego odżywiania. Przydomowy ogródek jest gwarancją świeżej i nieskażonej pestycydami żywności oraz źródłem ogromnej satysfakcji, jaką daje samodzielna uprawa. Wiadomo jednak, że prace ogrodnicze nie należą do najłatwiejszych, nawet wtedy, gdy dotyczą niewielkiego skrawka ziemi. Aby sobie to ułatwić, warto rozważyć zakup podwyższonego betonowego warzywnika, który jest bardzo praktycznym i nowatorskim rozwiązaniem przeznaczonym do wykorzystania w ogrodach, na działkach, a nawet na tarasach.

Czym jest warzywnik betonowy?

Betonowy warzywnik to rodzaj pozbawionej dna skrzyni, która wykonana jest z betonowych elementów imitujących np. drewno lub kamień. Jej spód wyłożony jest drobną siatką zabezpieczającą korzenie roślin przed szkodnikami, a cała konstrukcja może być pomalowana na dowolny kolor. Pojemniki mogą mieć formę pojedynczych modułów, które można ze sobą dowolnie łączyć, tworząc nowe interesujące kształty i dopasowując całość do aranżacji oraz wymiarów konkretnego miejsca. Niektóre z tych produktów da się również łączyć pionowo, dzięki czemu można uzyskać bardzo efektowne i funkcjonalne konstrukcje piętrowe. Wykonany z betonu podwyższony warzywnik często może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż tradycyjne grządki, a jego zalety postaramy się przybliżyć w poniższym wpisie.

Podwyższony warzywnik – łatwiejsza praca

Każdy, kto choć raz zajmował się pracami ogrodniczymi, na pewno doceni fakt, że rośliny rosnące wyżej znacznie łatwiej pielęgnować, podlewać i pielić. W przeciwieństwie do pracy nad klasyczną grządką tu nie trzeba się aż tak bardzo schylać, można też skorzystać z niskiego stołeczka umożliwiającego przyjęcie wygodniejszej pozycji. Dodatkowo znacznie łatwiej dostrzec ewentualne uszkodzenia czy choroby roślin i sprawdzić poziom nawodnienia gleby.

Warzywnik betonowy – ochrona warzyw

Betonowy warzywnik, dzięki zainstalowanej na dnie siatce stanowi bardzo skuteczną barierę dla nornic czy kretów, które są zmorą ogrodników. Ponadto uniemożliwia zniszczenie rosnących w nim roślin przez puszczone swobodnie psy czy bawiące się dzieci. Jednym słowem warzywa mają doskonałe warunki do rozwoju i podczas ich uprawy raczej nie spotkają nas niemiłe niespodzianki.

Betonowy warzywnik – trwały i odporny

Kupując wykonane z betonu warzywniki, można mieć pewność, że to inwestycja na długie lata. W przeciwieństwie do podobnych produktów powstałych z drewna, te betonowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Będą służyły przez kolejne sezony i cieszyły okazałymi plonami, które w nich wyrosną.

Indywidualne warunki uprawy w betonowym warzywniku

Rośliny w zależności od gatunku często mają różne wymagania, co do jakości gleby czy częstotliwości podlewania. Warzywnik betonowy umożliwia takie ich pogrupowanie, aby wzajemnie sobie nie przeszkadzały i zdrowo się rozwijały. Można też napełnić go odpowiednią ziemią, która zapewni zdrowe i okazałe plony, nawet wtedy, gdy w pozostałej części ogrodu warunki do uprawy warzyw nie są wystarczające.

Warzywnik betonowy ciekawym urozmaiceniem aranżacji ogrodu

Oprócz wszystkich wspomnianych wcześniej zalet nie można pominąć tego, że betonowe warzywniki są bardzo estetyczne, a ich interesujący kształt, struktura betonu oraz różnorodna kolorystyka powodują, że przydomowy ogródek czy taras mogą nabrać zupełnie innego charakteru. Dzięki temu warzywnego kącika nie trzeba już umieszczać na tyłach ogrodu, tylko można wyeksponować w centralnej części i uczynić z niego interesujący element zagospodarowania przestrzeni.

Postaw na nowoczesność w swoim ogrodzie

Choć uprawa warzyw to zajęcie o wielowiekowej tradycji, zajmując się nią, warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań ułatwiających hodowlę. Betonowe warzywniki to właśnie tego typu nowości, które łączą w sobie funkcjonalność, wytrzymałość i estetykę, dzięki czemu mogą być konkurencyjne dla klasycznych grządek.