Donice betonowe – pomysł na kwiaty w dużych donicach przed domem

Donice betonowe – pomysł na kwiaty w dużych donicach przed domem

W nowoczesnych aranżacjach przestrzeni zewnętrznej coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych rabatek na rzecz donic z kwiatami, a nawet drzewkami. Dla kogo takie rozwiązanie jest korzystne? Jak zaaranżować taras lub trawnik z wykorzystaniem donic z betonu?

Jakie są zalety donic betonowych?

Sadząc rośliny w dużych, masywnych donicach z betonu, tworzymy dla nich nieco ograniczone środowisko do życia, co ma dużo korzyści. Przede wszystkim korzenie kwiatów są zabezpieczone przed podgryzaniem przez gryzonie, ani nie są narażone na niszczenie przez krety, które często bytują na trawnikach. Betonowe donice ogrodowe dają możliwość cieszenia się bujną roślinnością, wyeksponowaną przez całą dobę na działanie życiodajnego słońca i podlewania jej tylko w okresach intensywnej suszy – co znacząco ogranicza czynności pielęgnacyjne. Dzięki umieszczeniu ulubionych bratków czy lawendy w donicach ograniczasz rozwój chwastów, a efekt ten możesz dodatkowo wzmocnić, wysypując powierzchnię ziemi kamieniami ogrodowymi. I wreszcie – donice stanowią piękną ozdobę dla ogrodu, wpisując się w jego stylistykę!

Jak wyeksponować donice z betonu architektonicznego?

Choć ten element architektoniczny służy głównie do upiększania ogrodu, musimy pamiętać, że jego przeznaczeniem jest utrzymywanie kwiatów w jak najlepszej kondycji – trzeba im więc zapewnić odpowiedni dostęp do światła i wody, a także chronić przed nadmiernym wiatrem delikatniejsze egzemplarze roślin. Wytwarzając donice z betonu architektonicznego, każdy producent dba o to, by były one jak najstabilniejsze i najbardziej odporne na czynniki atmosferyczne, zatem należy się spodziewać, że nie będą one należały do lekkich. Warto więc dobrze wybrać nie tylko miejsce, w którym umieści się donicę, ale również gatunek roślin, któremu to stanowisko będzie odpowiadało. W przypadku, gdy planujesz uprawę niskich kwiatków lub krzewinek, możesz pozwolić sobie na wyroby z betonu o niższej ściance. Te okazy, które wytwarzają długie, mocne korzenie, powinny być osadzone w donicy wysokiej i o dużej średnic

Jak zaplanować przestrzeń z udziałem roślin w donicach?

Pojedyncza donica betonowa duża może na przykład stanąć na środku podwórka, stanowiąc centralny punkt ozdobny. Jeśli wybierze się przy tym modele z drewnianym siedziskiem, można zyskać również przyjazne miejsce do wypoczynku. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na zdobienie przestrzeni zewnętrznej, są nowoczesne modele donic – na przykład z wykorzystaniem kamieni tworzących gruboziarnistą strukturę, drewnianych lameli, czy zupełnie gładkie, szare i wpisujące się w stylistykę współczesnych elewacji. Takie donice z betonu architektonicznego często poza fantazyjnym kształtem nie wyróżniają się żadnymi dodatkowymi zdobieniami. Mogą zatem zostać umieszczone na tarasie wypełnionym mnóstwem kolorowych roślin, lampionów czy innych elementów dekoracyjnych i stanowić wspaniałe tło dla tych wszystkich ozdób, które lubimy mieć przy sobie, odpoczywając na świeżym powietrzu.