Jak impregnować elementy z betonu?

Jak impregnować elementy z betonu?

Elementy betonowe umieszczone na świeżym powietrzu powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Przed destrukcyjnym wpływem deszczu i śniegu może chronić je impregnacja. Jakich środków użyć, aby była skuteczna? Oto najważniejsze informacje na temat impregnacji betonu architektonicznego.

Impregnacja betonu na zewnątrz – czy jest konieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy impregnacja betonu to konieczność, czy też możliwość. Jeśli elementy betonowe narażone są na działanie czynników zewnętrznych, bez dwóch zdań nałożenie odpowiedniego impregnatu do betonu jest wskazane. Dlaczego? Beton architektoniczny, chociaż kojarzony jest jako materiał niezwykle odporny, bez właściwego zabezpieczenia wodoodpornego dosyć szybko straci pierwotny wygląd wierzchniej powłoki. Ma on porowatą i niezwykle chłonną strukturę. W efekcie wilgoć dostająca się do wnętrza betonu przez miniaturowe pory może niszczyć go od środka, np. podczas mrozu. Impregnacja betonu chroni także elementy betonowe przed zabrudzeniami wchłanianymi zazwyczaj razem z wodą, a także korozją biologiczną.

Impregnat do betonu – co to jest?

Impregnację betonu przeprowadza się z użyciem specjalistycznych preparatów – tzw. impregnatów do betonu. Nie tworzą one na powierzchni betonu warstwy czy też filmu jak w przypadku farb. Ich zadaniem jest wniknięcie w strukturę betonu przez pory i zabezpieczenie go „od środka”. Impregnat do betonu odznacza się wysokim poziomem hydrofobizacji, a więc odpychania cząsteczek wody. Dzięki temu zaimpregnowane elementy betonowe nie będą wchłaniać wody, tylko skraplać ją na powierzchni. Impregnat do betonu najczęściej stosowany jest do zabezpieczania pionowych powierzchni betonowych, ale może być także wykorzystany do impregnacji np. podjazdów czy tarasów z kostek betonowych.

Impregnacja betonu – zalety rozwiązania

Czy impregnacja betonu przynosi inne korzyści oprócz zabezpieczania elementów betonowych przed wilgocią? Zdecydowanie tak! Impregnat do betonu wzmacnia strukturę tego materiału, eliminuje jego pylenie, zwiększa odporność na ścieranie. Odpowiednio dobrany preparat do impregnacji betonu może także zlikwidować drobne pęknięcia na powierzchni betonu. Impregnacja betonu chroni zabezpieczane nim elementy przed wchłanianiem razem z wilgocią zanieczyszczeń, porastaniem mchami i porostami, a także przebarwieniami. Po impregnacji łatwiej czyści się także porowatą strukturę betonu. Niektóre impregnaty do betonu mogą zmieniać jego wygląd – zmieniać kolor lub wzmacniać jego aktualną barwę, a także nadawać mu matowego lub połyskliwego wykończenia.

Impregnaty do betonu na zewnątrz – typy produktów

Można wyróżnić dwie grupy preparatów do impregnacji betonu na zewnątrz. Są to impregnaty do betonu penetrujące, których zadaniem jest hybdrofobizacja betonu przy jednoczesnym pozostawieniu jego paroprzepuszczalności. W efekcie beton nie chłonie wody, ale może „oddychać”. Najczęściej są to preparaty krzemianowe i silikonowe.

  1. Impregnat do betonu krzemianowy – dzięki zawartości związków krzemianowych (np. sodu czy potasu) beton jest wodoodporny. Możliwe jest to, ponieważ pory betonu zostają szczelnie wypełnione przez duże cząsteczki powstałe w wyniku reakcji składowych betonu z krzemianami.
  2. Impregnat do betonu silikonowy – wzbogacone w silikony sprawiają, że woda zbiera się na poziomej powierzchni zabezpieczonego betonu w kroplach (tzw. perlenie wody), a z pionowej spływa. Impregnaty silikonowe wzmacniają nasycenie barwy betonu.

Drugą grupę produktów do impregnacji betonu na zewnątrz stanowią impregnaty powłokowe do betonu. Stworzona przez nie niewidoczna powłoka zabezpiecza elementy wykonane z betonu przed wchłanianiem brudu i opcjonalnie dekoruje je. W tej kategorii szczególną popularnością cieszą się impregnaty do betonu antygraffiti i barwiące farby impregnujące.

  1. Impregnat do betonu antygraffiti – chroni powłoki betonowe przed farbą akrylową, sprejami itp., ponieważ tworzy na jej powierzchni bezbarwną, zmywalną powłokę. Jest ona wodoodporna, ale po szorowaniu (np. graffiti) wymaga powtórnego nałożenia.
  2. Impregnująca farba do betonu – zabezpiecza ona beton przed wilgocią, ale też go dekoruje, np. farbuje czy nadaje połysk lub matowe wykończenie. Farby impregnujące powstają na bazie żywic akrylowych, więc są trwałe i szybkoschnące.