Jakie donice będą pasować do Twojego ogrodu?

Donice betonowe

Piękny i zadbany ogród to nie tylko uprawiane w nim rośliny, ale też elementy małej architektury, ścieżki oraz donice, w których można posadzić kwiaty, krzewy, a nawet niewielkie drzewka. Co ciekawe to właśnie donice mogą podkreślić wygląd ogrodu i nadać mu niepowtarzalnego charakteru, dlatego warto dobrze zastanowić się nad ich wyborem.

Czy donice w ogrodzie są potrzebne?

Oczywiście nie jest to żaden wymóg i wiele ogrodów bazuje tylko na roślinach sadzonych bezpośrednio do gruntu. Jednak wykorzystanie dużych pięknych donic do aranżacji ogrodu, może go całkowicie odmienić i pomóc w stworzeniu nowej ciekawej przestrzeni. Donice ogrodowe służą nie tylko do tego, aby posadzić w nich rośliny, ale z racji swoich gabarytów są bardzo ważnym elementem aranżacji – mogą być ustawione wzdłuż ścieżki, przed wejściem do domu, czy też w miejscu służącym do wypoczynku. Ponadto są doskonałym rozwiązaniem wtedy, gdy chcemy posadzić rośliny o szczególnych wymaganiach dotyczących uprawy i gleby – w pojemniku łatwiej jest zapewnić im prawidłowe warunki i kontrolować wszystkie parametry.

Doniczki z betonu, drewna, gliny…

Wybór donic ogrodowych uzależniony jest od kilku czynników. Aby harmonizowały z przestrzenią, w której będą ustawione, należy je dobrać do stylu, w jakim urządzony jest ogród. Tak, więc w ogrodzie rustykalnym sprawdzą się donice wykonane z drewna, w klasycznym – gliniane nawiązujące wyglądem do starożytnych amfor, a w nowoczesnym doskonale będą się prezentowały odporne i proste doniczki z betonu. Przy wyborze pojemników trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj i wymagania roślin, które mają być w nich posadzone oraz warunki panujące w miejscu przeznaczonym do ich ustawienia.

Stabilne i trwałe donice betonowe

Donice wykonane z betonu to doskonały wybór dla nowoczesnych ogrodów, których właściciele dokładnie wiedzą, w którym miejscu chcą je postawić. Z racji dużego ciężaru betonowych pojemników, trzeba liczyć się z tym, że przestawienie ich może być uciążliwe lub wręcz niemożliwe, dlatego zakup musi być naprawdę przemyślany. Tego typu donice doskonale nadają się do uprawy nie tylko kwiatów, ale też krzewów oraz drzewek, gdyż są bardzo stabilne i wytrzymałe. Przetrwają każdą pogodę i porę roku, a wyglądem będą zachwycać przez wiele lat.

Donice betonowe okrągłe – eleganckie i solidne

Donice betonowe mogą mieć bardzo zróżnicowane kształty, od prostokątnych, przez owalne, kwadratowe, sześciokątne aż po – chyba najbardziej klasyczne – okrągłe. Te ostatnie oprócz elegancji wyróżnia też wszechstronność – tak uniwersalny kształt doniczki powoduje, że będzie się dobrze prezentować w każdym otoczeniu. To idealne uzupełnienie dla pojedynczego sporego ozdobnego drzewka, ale też dla innych dowolnych kwiatów, traw czy krzewów. Donice urzekają swoją prostotą, masywną konstrukcją i neutralnym odcieniem – dzięki temu są wspaniałym tłem dla bujnej wielobarwnej roślinności. Okrągły kształt można dodatkowo wykorzystać, otaczając pojemnik ławeczką zachęcającą do odpoczynku w otoczeniu zieleni.