Rośliny, które sprawdzą się do donic miejskich

Coraz popularniejsze rozwiązanie w wielu miastach, które pozwala na wprowadzenie elementów zieleni i natury do miejskiej dżungli, to sadzenie wieloletnich roślin w dużych donicach na zewnątrz. Nie tylko dodają one uroku okolicy, ale wpływają także na dobre samopoczucie mieszkańców. Jakie kwiaty sprawdzą się w takich miejscach? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Zalety sadzenia roślin w miejskich donicach

Sadzenie w miastach roślin na zewnątrz budynków to praktyka, która niesie ze sobą wiele korzyści i pozytywnych efektów dla otoczenia. Kwiaty w dużych donicach dodają koloru i życia do szarych, miejskich ulic, tworząc pozytywną atmosferę i wywołując uśmiechy na ustach przechodniów. Rośliny, zarówno sezonowe, jak i wieloletnie, absorbują dwutlenek węgla i produkują tlen, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza,. Niektóre gatunki pomagają również w oczyszczaniu go z zanieczyszczeń i toksyn.

Duże rośliny wieloletnie, takie jak krzewy i drzewa, zapewniają latem naturalną ochronę przed intensywnym nasłonecznieniem, dzięki czemu przechodnie mogą schować się w ich cieniu, przebywając na zewnątrz podczas wysokich temperatur. Donice miejskie to również wsparcie dla bioróżnorodności – kwiaty stają się domem dla owadów zapylających, a krzewy i drzewa mogą być schronieniem dla małych zwierząt.

Jakie kwiaty i rośliny nadają się do donic na zewnątrz?

To, jak wybrać odpowiednie rośliny do dużych donic miejskich, zależy od kilku czynników, takich jak np. klimat, warunki wzrostu oraz preferencje estetyczne. Istnieje na szczęście sporo gatunków, spośród których można wybierać, aby stworzyć atrakcyjne kompozycje z kwiatów, pnączy czy krzewów ozdobnych.

Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane gatunki są jednosezonowe czy wieloletnie – te pierwsze będą wymagały więcej pracy, ponieważ co wiosnę trzeba będzie sadzić kwiaty na nowo. Duże znaczenie ma też to, czy są mrozoodporne – niestety nie wszystkie gatunki nadają się do stania na zewnątrz.

Wśród roślin wieloletnich polecanych do dużych donic miejskich wymienia się m.in.:

  • byliny – kwitną co roku i zwykle są mrozoodporne,
  • irysy – dostępne w różnych kolorach i odmianach, są odporne na mróz, ale przed zimą należy je mocno przycinać,
  • krzewy, takie jak pięciornik lub bukszpan,
  • drzewa iglaste, które są zielone przez cały rok, takie jak np. sosna, świerk, cis czy tuja.

Sezonowe kolorowe kwiaty, które pięknie będą prezentować się na zewnątrz, to na przykład:

  • pelargonie – jedne z najpopularniejszych gatunków ozdobnych, dostępne w rozmaitych kolorach, nadają się zarówno do donic na słońcu, jak i w cieniu,
  • begonie – to w zasadzie gatunki wieloletnie, jednak nie są mrozoodporne, dlatego na zewnątrz zazwyczaj sadzi się je co roku od nowa,
  • wrzosy – również dostępne w różnych barwach, pięknie prezentują się jesienią.

Upiększanie miasta roślinami w dużych donicach

Biorąc pod uwagę wady i zalety obu rozwiązań, lepiej jest sadzić rośliny wieloletnie czy jednosezonowe do donic na zewnątrz? Najbardziej trafione może okazać się połączenie obu tych opcji, pozwalające na tworzenie z kwiatów i dużych krzewów pięknych i kolorowych kompozycji, które będą cieszyć oczy mieszkańców i turystów przez cały rok.