Różnica między betonem a cementem

Różnica między betonem a cementem

* Zdjęcie pochodzi z freepik.com

Cement i beton to materiały znajdujące szerokie zastosowanie podczas prac remontowych oraz budowlanych. Zdarza się, że są ze sobą mylone przez osoby spoza branży. Niektórzy mają też mylne przekonanie, że cement to sproszkowany beton, który wystarczy połączyć z wodą, by nabrał właściwości tego drugiego. W rzeczywistości okazuje się to trochę bardziej skomplikowane. Poniżej pokrótce omawiamy najważniejsze różnice między tymi materiałami.

Cement – co to takiego i jakie ma właściwości?

Podstawowa różnica między cementem a betonem to faktycznie ich struktura. Cement jest mineralnym spoiwem, składającym się z odpowiednio wypalonych, a następnie sproszkowanych skał osadowych, wymieszanych z gipsem. W zależności od specyfiki wykorzystanych skał może przybierać różną barwę, od niemal białej po ciemne odcienie szarości. Cement to zatem drobno zmielony proszek, który po wymieszaniu z wodą staje się doskonałą zaprawą murarską. Pod wpływem wody następuje jego wiązanie, gęstnienie, a na końcu utwardzenie. Nadaje się do trwałego łączenia innych materiałów budowlanych, jak cegły, natomiast w przeciwieństwie do betonu nie sprawdzi się jako jedyny budulec, ponieważ utworzona z niego ściana czy murek nie byłyby wystarczająco trwałe.

Beton – czym różni się od cementu?

Jak już zostało wspomniane, w kwestii takiej jak cement a beton różnice polegają na odmiennej strukturze. Cement to suchy proszek, a beton to półpłynna, gęsta i szybkoschnąca substancja. Składa się z kruszywa, piasku, wody oraz… cementu. Obecnie nieodzowny element betonu stanowią również domieszki chemiczne, pozwalające na poprawienie parametrów – jeszcze większą twardość czy odporność na mróz i inne czynniki zewnętrzne. Ze względu na obecność kruszywa, czyli nieco większych kawałków skał, beton nie nadaje się jako zaprawa. Wykonuje się z niego natomiast większe elementy konstrukcyjne, w razie potrzeby wzmocnione metalowymi prętami – wówczas mamy do czynienia z tzw. żelbetem.

Cement a beton różnice i podobieństwa

Podsumowując, cement to półprodukt, z którego można otrzymać zaprawę lub beton, czyli produkty końcowe. Cement po dodaniu wody oraz innych składników przestaje być cementem. Z kolei beton powstaje dopiero po złączeniu za pomocą wody pozostałych elementów. Odbywa się to najczęściej za pomocą tzw. betoniarek, czyli urządzeń, które nie tylko łączą wszystkie składniki, ale także mieszają już gotowy produkt, uniemożliwiając jego przedwczesne zaschnięcie. Wspólne cechy cementu i betonu to natomiast wysoka zawartość kawałków skał, zapewniająca dużą trwałość.