5 rzeczy, które musisz wiedzieć o stojakach rowerowych

betonowe stojaki na rowery

Planujesz inwestycję w stojak rowerowy? Zapoznaj się z poniższą listą 5 najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat, aby uniknąć najczęściej popełnianych w takich sytuacjach błędów.

1. Stojaki na rowery mogą wymagać zgody na postawienie

Stojaki pod rower są na tyle nieinwazyjnym i często spotykanym elementem małej architektury, że wiele osób zainteresowanych ustawieniem ich w okolicy swojego lokalu nie zdaje sobie sprawy z regulacji formalnych, którym podlegają. W przypadku, gdy montujesz je bezpośrednio na swoim terenie, możesz cieszyć się pełną swobodą. Jeżeli jednak stojaki chcesz postawić przed wejściem do punktu bezpośrednio sąsiadującego z okoliczną publiczną infrastrukturą, musisz uprzednio uzyskać zgodę od administratora określonego chodnika czy jezdni.

Całość tego procesu ogranicza się do złożenia stosownego wniosku we właściwym z uwagi na Twoją lokalizację Urzędzie. W treści wniosku musisz zawrzeć swoje dane osobowe i kontaktowe, nazwę podmiotu, w imieniu którego działasz, a także wskazanie (opisowe oraz opatrzone zdjęciem) miejsca, w którym ma docelowo stanąć stojak rowerowy.

2. Stojaki pod rower postawione bez zezwolenia wiążą się z karami finansowymi

Niniejszy punkt stanowi niejako uzupełnienie w stosunku do poprzedniego. Mimo wszystko postanowiliśmy wydzielić go jednak jako osobny segment, ponieważ bardzo ważne jest to, żeby mieć świadomość nie tylko obowiązku, który na nas spoczywa, ale również konsekwencji w przypadku niewywiązania się z niego. Jak zatem prezentuje się kwestia kar dla osób umieszczających stojaki na rowery bez wcześniejszego uzyskania zgody od administratora pasa drogowego?

Konsekwencją jest tutaj kara grzywny, której wysokość – w zależności od konkretnego przypadku – może dochodzić nawet do 1000 zł i więcej. Co do zasady konkretna kwota grzywny stanowi dziesięciokrotność standardowej opłaty, którą trzeba byłoby uiścić (po uzyskaniu zgody administratora) za ustawienie stojaka w określonym miejscu.

3. Odpowiednie ustawienie stojaka rowerowego to podstawa

Z ustawionym w nieodpowiednim miejscu stojakiem rowerowym jest trochę jak ze źle zlokalizowanym chodnikiem – ludzie z niego nie korzystają, wybierając w zamian łatwiejsze rozwiązania. W związku z tym, przed zamontowaniem w określonej przestrzeni takiej konstrukcji, upewnij się, że finalnie będzie ona zapewniać swoim użytkownikom większy komfort niż np. okoliczne ogrodzenia czy latarnie.

4. Dobre stojaki do rowerów muszą być dopasowane do potrzeb ich użytkowników

Nawet przy idealnym doborze miejsca na stojak pod rower wciąż może być on ignorowany przez użytkowników, jeśli ma on nieprzemyślaną konstrukcję. Oto cechy, które powinno spełniać tego typu rozwiązanie:

  • stabilność gwarantująca, że umieszczony w ramach stojaka jednoślad pozostanie w pionie nawet przy silnym wietrze,
  • solidność wykonania, która w sposób bezpośredni przekłada się na długotrwałe utrzymywanie przez konstrukcję swoich pierwotnych walorów,
  • budowa zapewniająca rowerom bezpieczeństwo – dobry stojak rowerowy powinien pozwalać na przypięcie zarówno koła pojazdu, jak i jego ramy,
  • odpowiednia szerokość pojedynczego stanowiska, aby stojak był w stanie pomieścić przeznaczoną sobie liczbę jednośladów nawet wtedy, gdy wyposażone są one w akcesoria komplementarne takie jak np. koszyki.

5. Wybierając stojaki do rowerów możesz liczyć na pomoc fachowców

W wyborze stojaka pod rower nie musisz być osamotniony. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jego specyfiki czy dowolnych związanych z nim spraw formalnych, skontaktuj się z naszym personelem doradczym.