Co musisz wiedzieć o stojakach rowerowych?

betonowe stojaki na rowery 2

Pozornie może się wydawać, że mało jest na rynku konstrukcji prostszych i łatwiejszych w wybieraniu niż stojaki na rowery zewnętrzne. Nieskomplikowana budowa oraz skromna funkcjonalność sprawiają, że temat ten jest nierzadko trywializowany przez osoby stojące przed koniecznością zamontowania ich w określonym miejscu. W efekcie takiego podejścia regularnie spotykanym w miastach widokiem jest np. zbyt mały dla lokalnych potrzeb, ustawiony w nieodpowiednim punkcie i zwyczajnie mało praktyczny stojak Rower w takich sytuacjach jego właściciel pozostawia w innym miejscu, zupełnie ignorując obecność stojaka, przez co cała inwestycja staje się bezwartościowa. Innym problemem opisanych okoliczności mogą okazać się także dotkliwe kary finansowe.

Poniżej zamieszczamy garść najważniejszych informacji, dzięki którym będziesz mógł ustrzec się przed opisanymi problemami. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Stojak na rowery a konieczność uzyskania zgody na jego postawienie

W niektórych przypadkach konieczność uzyskania zgody na umieszczenie w danym miejscu stojaka rowerowego lub jej brak zdaje się sprawą zupełnie oczywistą. Jest tak przede wszystkim wówczas, gdy inicjatywę taką podejmuje właściciel terenu, na którym konstrukcja ma docelowo stanąć. Inaczej jest jednak w przypadku np. kawiarni, pubów, sklepów czy innych obiektów zlokalizowanych bezpośrednio przy tzw. pasie drogowym. Wbrew pozorom pod hasłem tym skrywa się nie tylko jezdnia, ale również sam chodnik, gdzie prawdopodobnie najczęściej ustawia się stojaki do rowerów. W sytuacjach tego rodzaju należy mieć na uwadze, że przed umieszczeniem stojaka w takim miejscu, konieczne jest właśnie uzyskanie stosownej zgody od jego zarządcy. W jaki sposób proces ten przebiega?

Całość niezbędnych do podjęcia działań prezentuje się podobnie, jak przy praktycznie dowolnych innych robotach budowlanych wykonywanych w ramach pasa drogowego. Procedura sprowadza się do wypełnienia i złożenia odpowiedniego wniosku, w którym należy podać przede wszystkim:

  • dane osobowe wnioskodawcy,
  • nazwę instytucji, z ramienia której on występuje,
  • propozycję miejsca, w którym ma zostać umieszczony stojak na rowery wymiary konstrukcji, a także zdjęcie określonej lokalizacji,
  • dane kontaktowe.

Po wypełnieniu dokumentu można złożyć go na różne sposoby, w tym poprzez pocztę elektroniczną bądź tradycyjną albo podczas bezpośredniej wizyty w danym Urzędzie.

Stojak pod rower bez zezwolenia zarządcy pasa drogowego – konsekwencje

Przywiązywanie w opisywanym zakresie wagi do uzyskania zgody jest o tyle ważne, iż niedopełnienie tutaj formalności grozi dotkliwą karą grzywny. W zależności od konkretnego przypadku może ona wynieść nawet ponad 1000 zł. Wysokość tej kwoty stanowi bowiem równowartość dziesięciokrotności standardowej opłaty, którą zarządca pasa drogowego pobiera od podmiotów, które zdecydują się umieścić stojak na rowery na danym terenie.

Jakimi cechami powinny odznaczać się profesjonalne stojaki na rowery zewnętrzne?

Konieczne do dopełnienia sprawy formalne to tylko jedna grupa kwestii istotnych jeśli chodzi o stojak pod rower. Drugą stanowią natomiast zagadnienia związane ze specyfiką wybieranej konstrukcji. Oczywiście dobór odpowiedniego modelu produktu uzależniony jest tutaj od wielu indywidualnych czynników, jak choćby to, czy interesuje Cię stojak na dwa rowery, czy też więcej. Mimo to jednak wciąż da się wskazać kilka porad uniwersalnych, znajdujących zastosowanie praktycznie w każdym przypadku. Jakich? Poniżej przedstawiamy listę kluczowych cech, które podczas poszukiwań należy co do zasady brać pod uwagę zawsze:

  • stabilność – o ile stojak na 2 rowery i więcej jest z reguły na tyle szeroki, żeby zapewnić całości konstrukcji stabilność, o tyle na mniejsze jego warianty należy patrzeć pod tym kątem szczególnie wnikliwie,
  • wykonanie z solidnych materiałów, zapewniających ochronę zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi czy aktami wandalizmu, jak i przed potencjalnie szkodliwym oddziaływaniem pogody,
  • możliwość przypięcia do stojaka przedniego koła wraz z ramą,
  • odpowiednia szerokość pomiędzy poszczególnymi stanowiskami – wybierając stojak na 3 rowery lub ich większą liczbę pamiętaj, że pomiędzy przeznaczoną dla każdego z nich przestrzenią powinno znaleźć się na tyle dużo miejsca, aby pomieścić również dodatkowe elementy mogące być przyczepione do pojazdów, jak np. koszyki czy bagażniki.