Co to jest beton architektoniczny?

Beton kojarzy się przede wszystkim z nieciekawymi obiektami o szarym, smutnym kolorze. I w dużej mierze jest to prawdą: największym atutem kompozytu jest bowiem jego wytrzymałość, odporność na czynniki środowiskowe oraz niszczenie wskutek uderzeń czy obciążeń. Istnieje jednak rodzaj materiału, który przeczy powszechnym przekonaniom na ten temat. Jeśli chodzi o beton architektoniczny płyty zrobione z niego wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi. I to przy zachowaniu wszystkich parametrów wytrzymałościowych.

Z czego składa się architektoniczny beton?

Standardowy beton uzyskuje się poprzez zmieszanie ze sobą wody, cementu, kruszywa oraz – opcjonalnie – różnego rodzaju domieszek, które nadają materiałowi docelowe parametry wytrzymałościowe. Już sam proces tworzenia wskazuje, że właściwości wizualne nie odgrywają tutaj najważniejszej roli. Sprawa zaczyna wyglądać inaczej, gdy chce się uzyskać nowoczesny beton architektoniczny. Płyty wymagają bowiem wzbogacenia o plastyfikatory bądź wypełniacze. Istnieje też możliwość zastosowania różnego rodzaju pigmentów.

W efekcie kompozyt zyskuje lepszy wygląd. To jednak zaledwie część procesów, które odpowiadają za estetykę produktu. Nakładając beton architektoniczny zewnętrzny należy dodatkowo korzystać ze specjalistycznych włókien. Zbrojenia – bo tak również nazywa się włókna – nie pozostają bez wpływu na jego specyfikę. Odpowiednio wykonane mogą znacząco polepszyć atrakcyjność betonu. To samo dotyczy zresztą deskowania (montażu szalunku) oraz samego betonowania.

Ostateczny wygląd jest więc wypadkową mieszanki, wykonawstwa oraz montażu szalunku. Dlatego właśnie architektoniczny beton musi być tworzony przez profesjonalistów. Tylko doświadczone w tej dziedzinie osoby wiedzą, jak uzyskać pożądany efekt. A może być on naprawdę zróżnicowany pod względem kolorystyki, urabialności, faktury czy porowatości.

Beton architektoniczny zewnętrzny – czym czyścić?

Ponieważ tego typu kompozyt jest tworzony przede wszystkim z myślą o jego doskonałym wyglądzie, należy stosować się do kilku podstawowych zasad związanych z jego czyszczeniem oraz ochroną przed zabrudzeniami. Przy zwyczajnym betonie nikt nie myśli o tym, aby go czyścić. Odbywa się to sporadycznie, wyłącznie we wskazanych sytuacjach. Jeśli zaś chodzi o beton architektoniczny płyty powinny być myte metodą hydrodynamiczną lub dostępnymi powszechnie półprofesjonalnymi środkami czystości.

Co więcej, architektoniczny beton doskonale nadaje się do impregnacji. To najlepszy sposób ochrony materiału przed plamami oraz tłuszczem. Na dodatek impregnat zapobiega rozwojowi glonów, które mogłyby pojawić się na powierzchni.

Korzyści wynikające z zastosowania architektonicznego betonu

Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła plastyczność kompozytu. Można z niego zrobić niemal dowolny przedmiot: od płyt, przez panele 3D, aż po elementy małej architektury. Beton architektoniczny zewnętrzny nie ustępuje przy tym w żaden sposób swojej tradycyjnej alternatywie. Jest równie żywotny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że może znaleźć swoje zastosowanie przy wszelkich realizacjach, niezależnie od miejsca, w którym mają one potem funkcjonować. Wystarczy odrobina pielęgnacji, aby kompozyt zachował swoje atuty przez jak najdłuższy czas.

W kwestii takiej, jak beton architektoniczny płyty cieszą się niesłabnącą popularnością właśnie z powodu wymienionych wyżej zalet. Trudno więc dziwić się, że tak chętnie sięgają po niego architekci oraz inwestorzy. I nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości miało ulec to zmianie.