Co posadzić w betonowych donicach? Inspiracje

Co posadzić w betonowych donicach? Inspiracje

Donice z betonu fantastycznie sprawdzają się jako ozdoba tarasu czy ogrodu. Ich szary kolor, a w niektórych przypadkach także drewniane elementy dekoracyjne, pasują zarówno do klasycznych domów oraz nowoczesnych willi, jak i drewnianych budynków. Główne zalety donic betonowych to odporność na warunki atmosferyczne, wytrzymałość i duży ciężar, co sprawia, że przetrwają nawet gwałtowne burze czy masywne opady śniegu. Czy wiesz, co posadzić w betonowych donicach, by mieć satysfakcję z tak urządzonego ogrodu?

Co posadzić w betonowych donicach mając na uwadze ich specyfikę?

Betonowe donice są ciężkie – wypełnione trudno będzie przenosić z miejsca na miejsce. Ograniczają one roślinom rozrost korzeni, co w przypadku wielu gatunków będzie korzystne, gdyż umożliwi uformowanie się ich w pożądany sposób. Jednak również dostęp do wody i składników mineralnych z tego powodu jest utrudniony. Dlatego też należy do betonowej donicy dobrać rośliny o konkretnych preferencjach:

  • wytrzymałe na mrozy – nie należy sadzić w donicach na zewnątrz roślin tropikalnych, gdyż bardzo utrudnione jest przenoszenie ich na czas zimy do środka;
  • zimozielone – w tych donicach prezentują się dobrze różne krzewy, które nie tracą igieł lub liści na zimę;
  • odpowiednie usytuowanie względem słońca – należy ustawić donicę po stronie południowej lub zachodniej, jeśli chcemy w niej mieć rośliny ciepłolubne, i od strony północnej albo wschodniej, gdy planujemy sadzić te cieniolubne;
  • wybieraj odmiany polecane do donic – takie, które poradzą sobie w ograniczonej przestrzeni;
  • dbaj o żyzność gleby, jej nawożenie i zastosowanie drenażu na spodzie donicy;

Jakie kwiaty w betonowych donicach się sprawdzą?

Nie wiesz, co posadzić w betonowych donicach? Róże, pelargonie, surfinie, lawenda, bratek – jest wiele jednorocznych lub wieloletnich kwiatów, a nawet krzewów, które latem będą zdobiły Twój ogród lub taras. Kwiaty w betonowych donicach świetnie prezentują się na tle szarości betonu i zieleni otoczenia. Mogą rosnąć w nich samodzielnie lub jako dodatek do drzew lub krzewów.

Wypróbuj też koniecznie niezwykle modne w nowoczesnych domach wysokie trawy – w połączeniu z betonem dają one efekt buszu i świetnie znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Niezmiennie od lat sadzi się też w takich dużych donicach krzewy i drzewka ozdobne – cyprysy na pniu, jałowiec chiński, bukszpan, kosodrzewina, irga, berberys – gatunków jest naprawdę mnóstwo!

Wybierając wysokiej jakości betonowe donice zapewniasz sobie wiele lat użytkowania, a co za tym idzie – mnóstwo satysfakcji płynącej z sadzenia, przesadzania i pielęgnowania!