Jak przygotować ogród na wiosnę? Podpowiadamy

Jak przygotować ogród na wiosnę? Podpowiadamy

Pierwsze promienie słoneczne i wyższe temperatury to dla wielu miłośników natury początek prac ogrodniczych. Nasze ogrody wiosną potrzebują szczególnej troski. Dzięki temu w kolejnych miesiącach zachwycą pięknym i uporządkowanym wyglądem. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować nasz zielony zakątek do wiosny.

Co na wiosnę w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Dla ogrodnika rozpoczęcie sezonu nadchodzi wraz z ustaniem pierwszych przymrozków i opadów śniegu. Zwykle początek prac przypada na marzec, jednak zdarza się, że niekorzystna aura zmusza nas do przełożenia ich na kwiecień. Co i kiedy robimy na wiosnę w ogrodzie?

Ciepły marzec to świetna okazja do tego, by przygotować rośliny do intensywnego wzrostu. Można poprawić ich kondycję, stosując nawozy. Zasilenie krzewów, iglaków i bylin sprawi, że rośliny będą lepiej wyglądały i odzyskają swoją witalność. Warto zadbać także o drzewka. Już w lutym można je pomalować wapnem, by ochronić korę przed popękaniem od mrozu.

Należy również przyciąć drzewa i krzewy. Cięcie drzew owocowych sprawi, że w lecie wydadzą obfitsze plony. Ponadto przyczyni się do ograniczenia ryzyka wystąpienia chorób, na jakie narażone są te rośliny.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Uporządkowanie otoczenia wokół domu to jedno z kluczowych zadań, jakie czekają na nas na początku sezonu. Od czego rozpocząć wiosenne porządki, aby ogród jak najlepiej się prezentował? Prace, które należy wykonać wiosną to:

zgrabienie zgniłych liści i resztek gałęzi z trawnika oraz rabat kwiatowych;

usunięcie zaschniętych owoców z drzew;

zadbanie o ścieżki, alejki ogrodowe i taras – usunięcie zabrudzeń i mchu;

oczyszczenie oczka wodnego.

Warto zadbać także o drewniane elementy ogrodowej zabudowy i naprawić ewentualne uszkodzenia.

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Zadbany trawnik stanowi atrakcyjne tło dla innych roślin. Dlatego, aby przygotować ogród na wiosnę, należy odświeżyć darń. Jak to zrobić? Po ustaniu przymrozków powinniśmy przeprowadzić wałowanie trawnika. Zabieg ten pomoże nam wyrównać i zagęścić trawnik. W przypadku nowego wysiewu trawy wspiera jej ukorzenienie.

Kolejnym etapem pielęgnacji jest wygrabienie resztek zaschniętych liści i w razie potrzeby wertykulacja, czyli pionowe cięcie darni.

Pierwsze koszenie należy przeprowadzić, dopiero kiedy trawa będzie miała około 8 cm wysokości. Aby darń szybciej się zregenerowała, nawozimy ją, zasilając ziemię azotem.

Ogrody wiosną – praca na rabatkach

Rabaty kwiatowe również wymagają odświeżenia. Odkrywamy zabezpieczenia roślin przed mrozem, usuwamy chwasty i resztki liści czy innych zanieczyszczeń. Przed wysiewem pierwszych kwiatów spulchniamy glebę i nawozimy ją.

Prace przy roślinach ozdobnych można uprościć, rozstawiając w ogrodzie donice betonowe. Służą one jako efektowna dekoracja i miejsce na uprawę kwiatów, wysokich traw ozdobnych lub krzewów.

Zamierzasz odmienić swój ogród na wiosnę? Na naszej stronie znajdziesz eleganckie donice betonowe o ciekawych i oryginalnych kształtach.