Stojaki na rowery – niezbędnik w przestrzeni miejskiej

Stojaki na rowery – niezbędnik w przestrzeni miejskiej

Stojaki rowerowe to coraz powszechniejszy element miejskiej architektury. Nowoczesne stojaki pozwalają na bezpieczne i wygodne zaparkowanie jednośladu. Dlaczego są tak polecane i popularne? Jakie są ich rodzaje? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Dlaczego stojaki na rowery zewnętrzne są tak popularne?

Polskie społeczeństwo coraz odpowiedzialniej podchodzi do kwestii związanych z ochroną środowiska i ekologią. Świadomość zmian klimatycznych i wynikających z niej zagrożeń sprawia, że wiele osób, zwłaszcza z młodego pokolenia, wprowadza w życiu zmiany mające na celu zminimalizowanie swego szkodliwego wpływu na środowisko. Mieszkańcy miast i miasteczek podejmują szereg aktywności i rozwiązań służących spowolnieniu narastających zmian w naturze. Jedną z nich jest jazda na rowerze.

Rezygnacja z jazdy samochodem do pracy, na uczelnię czy zakupy i zastąpienie auta przejażdżkami na rowerze pozwala zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Jednoślady od dawna nie pełnią już tylko funkcji rekreacyjnej, ale stanowią praktyczny i wygodny środek transportu. Pozwalają ominąć korki, w które obfitują największe miejskie arterie, a także uniknąć tłoku w komunikacji miejskiej. Jednocześnie regularne korzystanie z tego rodzaju aktywności wpływa na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Rowerzyści i ich maszyny są zatem coraz powszechniejszym widokiem w polskich miastach i miasteczkach. Aby korzystanie z roweru było bezpieczne i wygodne, władze miast, a także prywatne firmy inwestują w dobrej jakości stojaki na rowery zewnętrzne. Obecnie to niezbędny element publicznej architektury, bardzo chętnie użytkowany przez rowerzystów. Ogromna popularność stojaków jednoznacznie potwierdza, jak bardzo są one potrzebne i że z całą pewnością sferę tę należy rozwijać.

Betonowe stojaki na rower – niezbędnik w miejskiej architekturze

W miejskiej architekturze spotyka się różne rodzaje stojaków na rowery: metalowe i betonowe, przeznaczone na jeden, dwa lub większą liczbę jednośladów. Ze względu na swą solidność, funkcjonalność i estetykę dużą popularnością cieszą się zwłaszcza wersje z betonu.

Betonowe stojaki na rower to praktyczny i estetyczny sposób na udekorowanie przestrzeni publicznej. Nowoczesne, starannie wykonane stojaki cieszą oko swym wyglądem. Są niezastąpione, gdy zechcesz w bezpieczny sposób pozostawić rower albo hulajnogę przed wejściem do budynku. Pozwalają jednocześnie uporządkować teren miejscowości. Dzięki temu jednoślady nie są pozostawiane „byle gdzie” w mieście, co nie tylko szpeci przestrzeń, ale też może stwarzać zagrożenie. Stanowią też dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą. Ich specjalna konstrukcja i wyprofilowanie sprawiają, że bez trudu możesz przymocować do nich rower za pomocą specjalnego zapięcia bądź blokady.

Betonowe stojaki na rowery zewnętrzne sprzyjają aktywności fizycznej i poprawiają komfort życia w mieście. Modele modułowe umożliwiają nawet stworzenie wielostanowiskowych parkingów rowerowych. Wykonanie z wysokogatunkowego betonu i stali nierdzewnej ocynkowanej ogniowo gwarantuje wytrzymałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz dewastację. Dzięki temu stojaki rowerowe zachowują swe właściwości i estetyczny wygląd przez lata.