TOP 10 dekoracji betonowych do ogrodu

Top 10 dekoracji betonowych do ogrodu

Już od dłuższego czasu można zauważyć, że beton wdarł się na salony i jest coraz popularniejszym surowcem wykorzystywanym do aranżacji wnętrz. Jego ekspansja objęła również przestrzeń poza domem, co widać w bardzo efektownych betonowych dekoracjach zdobiących zarówno prywatne, jak i ogólnodostępne ogrody. Są wśród nich elementy typowo dekoracyjne oraz takie, które pełnią też funkcję użytkową i uprzyjemniają wypoczynek w otoczeniu natury. Oto najciekawsze pomysły na wykonane z betonu ozdoby mogące odmienić każdy zakątek ogrodu.

1. Donice — uniwersalne dekoracje z betonu

Niemal w każdym ogrodzie są kwiaty, a ich urodę podkreśla odpowiednia ekspozycja. Wspaniale się do tego nadają betonowe donice, które występują w różnych kształtach i rozmiarach. Można w nich zasadzić zarówno sukulenty, jak i kolorowe okazałe rośliny, czy miniaturowe drzewka.

2. Betonowe kule – ogrodowy hit

Idealnie okrągłe piękne i stylowe betonowe kule to absolutny ogrodowy przebój ostatnich lat. Mają oczywiście różne średnice, mogą występować w naturalnym odcieniu lub jako kolorowy element aranżacji ogrodu — możliwości jest tyle, ile pomysłów. Oprócz funkcji czysto dekoracyjnej można też na nich usiąść lub wykorzystać, w roli nóżek do ławki.

3. Leżaki – typowo wypoczynkowe dekoracje ogrodowe z betonu

Betonowy leżak? Czemu nie! Charakteryzuje go piękna czysta forma i możliwość wzbogacenia drewnianymi listwami w dowolnym kolorze. Ergonomiczny kształt leżaka w połączeniu z miękkim ułożonym na nim kocem to gwarancja przyjemnego relaksu na łonie natury.

4. Ławki, ławeczki…

Choć ławki to typowo użytkowe produkty, z powodzeniem mogą tez pełnić funkcję dekoracyjną. Te wykonane z betonu przybierają najróżniejsze kształty od minimalistycznych, przez bogato zdobione aż po takie, które połączone są ze specjalnymi pojemnikami na rośliny. Nie ma wątpliwości, że mogą stać się zwracającym uwagę i ulubionym miejscem w ogrodzie.

5. Figurki – klasyczne ozdoby z betonu do ogrodu

Figurki przedstawiające zwierzęta, mityczne postacie czy bajkowe stwory to znany od wieków element ogrodów wprowadzający do nich nieco baśniowy klimat.. Również dzisiaj cieszą się powodzeniem, a jeśli powstały z betonu, to na pewno przetrwają wiele sezonów w niezmienionej formie.

6. Fontanny – tradycyjne i nowoczesne

Fontanny to podobnie jak figurki stały i niezwykle dekoracyjny element ogrodów. Obecnie można kupić zarówno fontanny w tradycyjnym nawiązującym do klasycznych dzieł rzeźbiarskich stylu, jak i bardzo nowoczesne, których kształt bazuje na geometrycznych i abstrakcyjnych bryłach.

7. Głazy, plastry, kamienie – oryginalne dekoracje z betonu

Ciekawym pomysłem na ogrodowe ozdoby wykonane z betonu są produkty w wielu kształtach i o różnych fakturach, które naśladują kamienie. Można je pozostawić w naturalnym odcieniu lub też pomalować uzyskując zaskakujący i interesujący efekt.

8. Betonowe drewno – oryginalne i wytrzymałe elementy dekoracyjne

W każdym ogrodzie wspaniale będą wyglądać detale wykonane z betonu łudząco przypominające drewno. Są to np. deski, skrzynie, czy plastry wyglądające jak pocięty pień drzewa, których faktura i kolorystyka są niemal identyczne, jak w produktach z naturalnego drewna. Można z nich stworzyć ścieżki, krawężniki, schody czy donice, które będą przyciągać wzrok i przetrwają wiele lat.

9. Betonowe grille – praktyczne i dekoracyjne

Betonowe grille to lubiane i często spotykane ogrodowe konstrukcje. Występują w wielu różnych wariantach i kształtach, a te bardziej wyszukane z powodzeniem mogą też pełnić funkcję dekoracyjną i stać się jednym z ciekawszych elementów ogrodu.

10. Palisady i murki — dekoracje ogrodowe z betonu do zadań specjalnych

Niewielkie ozdobne betonowe palisady i murki oprócz tego, że ładnie wyglądają, są też bardzo dobrym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni z pagórkami czy skarpami, które wymagają solidnej podpory. Obsadzone roślinami będą estetyczną i praktyczną dekoracją każdego ogrodu.

Beton, jako bardzo plastyczny i wszechstronny surowiec nadaje się do produkcji niezliczonej ilości detali, które wyjątkowo dobrze komponują się z roślinnością. Jego dodatkowe zalety to atrakcyjna cena, wytrzymałość oraz możliwość uzyskania różnych faktur, kształtów i odcieni. Dzięki temu z tego w pełni naturalnego surowca można stworzyć wspaniałe elementy dekoracyjne pasujące zarówno do tradycyjnych, jak i bardzo nowoczesnych minimalistycznych ogrodów.