Kwiaty, rośliny wieloletnie do donic betonowych — pomagamy wybrać

Kwiaty, rośliny wieloletnie do donic betonowych

Wzrastająca popularność donic betonowych jest widoczna na każdym kroku. Zdobią zarówno wnętrza biurowców, prywatne domy, jak i miejskie oraz prywatne ogrody, stając się interesującą dekoracją. Skąd ta popularność i jakie rośliny warto w nich posadzić?

Donice betonowe ogrodowe — zalety

Betonowa donica to produkt, którego nie da się nie zauważyć. Wyróżnia ją elegancka czysta forma, prosty kształt i efektowna faktura betonu, dzięki czemu jest doskonałym uzupełnieniem dla różnego rodzaju roślin, którymi chętnie otaczamy się w ogrodach. Wygląd to nie jedyna jej zaleta, ponieważ największym atutem jest wysoka odporność na zmienne temperatury oraz bardzo duża wytrzymałość. Taką donicę trudno zniszczyć, niestraszne jej również mrozy czy opady, dlatego kupując ją, można mieć pewność, że będzie służyła przez wiele sezonów.

Betonowa donica do ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcemy umieścić przed naszym domem czy biurem donice betonowe ogrodowe, dobrze zastanówmy się nad miejscem, w którym będą stały. Zawsze trzeba pamiętać, że są to produkty bardzo ciężkie, a po wypełnieniu ziemią ich przesunięcie może być trudne, lub wręcz niemożliwe. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy są wyposażone w otwór na dnie umożliwiający swobodny odpływ gromadzącej się we wnętrzu wody. Zanim przystąpimy do sadzenia roślin, dno trzeba wyłożyć warstwą keramzytu, który nie tylko ułatwi odprowadzanie wody, ale też pomoże w napowietrzaniu gleby i utrzymaniu jej w dobrym stanie.

Jakie kwiaty wieloletnie do donic betonowych będą najlepsze?

Oczywiście nie ma surowych wytycznych dotyczących tego, co należy posadzić w betonowych donicach i wybór jest sprawą indywidualnych upodobań oraz własnego pomysłu na aranżację ogrodu. Są jednak kwestie, na które warto zwrócić uwagę, aby długo cieszyć się pięknymi roślinami bez konieczności częstej i męczącej pielęgnacji. Przede wszystkim w donicach sprawdzą się rośliny o zwartym systemie korzeniowym, który nie potrzebuje zbyt dużo miejsca oraz takie, które nie staną się zbyt bujne i nie przesłonią całkowicie pojemników, w których zostały posadzone. Jeśli chodzi o kwiaty wieloletnie do donic betonowych, nadają się tu różnego rodzaju byliny takie jak np. rozchodnik, lawenda, funkie, bergenie czy rojniki, którym należy dobrać odpowiednie do wymagań stanowisko. W betonowych donicach doskonale sprawdzają się też popularne tuje, jałowce chińskie, bukszpan czy kosodrzewina oraz różnego rodzaju miniaturowe drzewka, będące naprawdę imponującą ozdobą. Wśród nich warto zwrócić uwagę na odmiany owocowe (np. jabłoń, grusza, śliwa), ponieważ są dość łatwe w uprawie i w przeciwieństwie do ich dużych odpowiedników nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj roślin zdecydujemy się, obsadzając nasze betonowe donice, zawsze należy pamiętać o odpowiednim stanowisku i regularnym podlewaniu – wtedy na pewno przydomowa zieleń odwdzięczy się efektownym wzrostem i kwitnieniem.